چهارشنبه 2 بهمن 1398 شمسی /1/22/2020 6:49:52 AM
معدن نامه به شماره 49 رسید

چهل و نهمین شماره از روزنامه معدن نامه با تصویری از منطور معظمی، رئیس ایدرو در خصوص ادغام صنایع سیمان کشور و تیتری درباره انتظارات بخش خصوصی از ریاست جدید سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور منتشر شد.
انتظارات بخش خصوصی از «لک»/ پیشنهاد معظمی برای ادغام سیمانی ها

به گزارش معدن نامه، با انتصاب راضیه لک به عنوان رئیس جدید سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، فعالان بخش خصوصی خواهان شفافیت در عملکرد اکتشافی این سازمان هستند. بخش خصوصی بر این باور است که در دور جدید مدیریت این سازمان بهتر است با تشکیل شورای اکتشاف معادن، سیاستگذاری های اکتشافی در سطح کلان با حضور همه بازیگرام و مدیران ارشد دولتی صورت گیرد.

بر اساس این گزارش، پیشنهاد شده است تا رابطه سازمان زمین شناسی و بخش خصوصی بهبود یافته و شفافیت در صدور مجوز ها و پهنه های معدنی در پیش گرفته شود.

این گزارش حاکی از آن دارد که توقعات از راضیه لک بسیار بالاست و بهتر است با گرفتن نظرات بخش خصوصی به تشکیل کنسرسیوم های بزرگ اکتشافی و ایجاد تعامل با بخش خصوصی همت گمارد.

ادغام سیمانی ها

عکس یک این شماره از معدن نامه به رئیس ایدرو اختصاص داده شده است. منصور معظمی با اشاره به فراگیر شدن موج ادغام در بنگاه های بزرگ و کوچک دنیا به فعالان بخش معدن و صنایع معدنی کشور پیشنهاد داده تا صنایع سیمان در یکدیگر ادغام شوند.

او ابراز امیدواری می کند که افزون بر صنعت خودرو، سایر صنایع نظیر سیمان و نساجی نیز راه بزرگ سازی و ادغام را در پیش بگیرند.

معظمی می گوید: « واقعیت این است که توسعه صنعتی ایران از مسیر ادغام ، بزرگ شدن و افزایش رقابت پذیری میسر می شود و به عبارت دیگر، صنعتی می تواند بقا داشته باشد و به حیات خود ادامه دهد که رقابت پذیر باشد، در غیر این صورت محکوم به فناست. توصیه ما به بنگاه ها این است که مزیت رقابتی خود را افزایش دهند.»

....

علی اصغر زاده، معاون اکتشاف ایمیدرو نیز گفته که متوسط عمر معادن سنگ آهن ایران به 13 سال رسیده است.

بهروز برنا هم به این موضوع اشاره کرده که در سال گذشته، برای 1.5 میلیارد تن مواد معدنی گواهی کشف صادر شده است.

پایگاه اطلاع رسانی دولت نیز اعلام کرده که در تابستان گذشته صادرات بخش معدن رشدی 70 درصدی را تجربه کرده است.

از سوی دیگر بر اساس اعلام بانک مرکزی تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در آبان ماه سال 1396 به 14.8 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل 18.5 درصد افزایش نشان می دهد.

این نهاد پولی همچنین گزارش داده که سهم ارزشی چک های برگشتی در مهرماه سال جاری نسبت به ماه قبل از ۲۱.۸ درصد به ۲۱.۳ درصد کاهش یافت و سهم تعدادی آن از ۱۵.۶ درصد به ۱۵.۷ درصد افزایش یافت. حدود ۶۱۵ هزار میلیارد ریال از طریق چک مبادله شد.

وزارت اقتصاد هم در اطلاعیه ای اعلام کرده که به رغم تمامی تنگناها از سال 92 تاکنون یک ریال نیز از بانک مرکزی استقراض نشده است.نمایش ساده


مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

آخرین عناوین