شنبه 26 مرداد 1398 شمسی /8/17/2019 6:07:47 PM
محمود نوریان:

اساساٌ عده ای نا آشنا به امور کلان نظام و جامعه با سوء استفاده از ابزارهای رسانه ای و وسایل ارتباط جمعی، همواره در برابر ساختارهای توسعه در زمینه های مختلف از جمله صنعت، با هدف دستیابی به منافع فردی و گروهی ، نقدها و نظرهای سطحی و غیر تخصصی منتشر کردند.
معادن، بهترین گزینه قابل اتکاء در توسعه کشور هستند

به گزارش معدن نامه، در پی انتشار برخی اظهار نظرهای غیر فنی و کارشناسی در خصوص دلایل صدور مجوز مطالعات اکتشافی در محدوده معدن سنگ آهن (دی 19 ) در استان یزد، مهندس محمود نوریان مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو بعنوان یکی از دو شرکت مجاز در بهره برداری از این محدوده معدنی، ضمن تشریح شرایط موجود معادن سنگ آهن کشور و منطقه گفت: اساساٌ عده ای نا آشنا به امور کلان نظام و جامعه با سوء استفاده از ابزارهای رسانه ای و وسایل ارتباط جمعی، همواره در برابر ساختارهای توسعه در زمینه های مختلف از جمله صنعت،  با هدف دستیابی به  منافع فردی و گروهی ، نقدها و نظرهای سطحی و غیر تخصصی منتشر می کنند . که ضرورتی به پاسخگویی نیست. اما جهت تنویر افکار عمومی لازم است صراحتاً عرض کنم که اینگونه جو سازی ها  که هدفی جز رسیدن به اهداف شخصی و منافع فردی در آن دیده نمی شود در برابر سیاست های کلان نظام و تصمیمات حاکمان جامعه اسلامی جایگاهی ندارد.

وی افزود: در تبیین سیاستهای کلی برنامه ششم توسعه که بر محور  «اقتصاد مقاومتی»  با در نظر گرفتن واقعیتهای موجود در صحنه داخلی و خارجی تنظیم شده است. بر حمایت از شرکتهای غیردولتی برای سرمایه گذاری در فعالیتهای اکتشاف (نه مالکیت)، بهره برداری و توسعه در چارچوب سیاستهای کلی اصل ۴۴، بهبود مستمر فضای کسب و کار و بهره گیری مناسب از ظرفیت نهادهای عمومی غیردولتی با ایفای نقش ملی و فراملی آنها تاکید شده است.

در این راستا وزارت صنعت ، معدن و تجارت جهت تحقق یکی از بندهای حائز اهمت برنامه توسعه کشور، یعنی  تلاش در جهت افزایش نرخ رشد ارزش افزوده بخشهای صنعت،معدن وصنایع معدنی و اولویت دادن به تأمین مواد مورد نیاز صنایع داخلی کشور با تأکید بر تکمیل ظرفیت زنجیره ارزش افزوده مواد معدنی و اجرای بند ۳ سیاستهای کلی معدن، در فرآیندی کاملاً قانونی و منطبق با شرایط خاص معادن سنگ آهن استان یزد که ذخایر آن در حال اتمام است ،  مجوز بهره برداری  از این معدن را به شرکت معدنی و اکتشافی ( دشت یوز دره انجیر) که سهام آن  بطور مشترک  و مساوی متعلق به شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و شرکت سنگ آهن مرکزی است واگذاره کرد و بهره برداری از آنرا مشروط به اخذ مجوز از سایر دستگاههای تصریح شده در قانون، از جمله سازمان محیط زیست کرد. فراموش نکنیم در شرایط فعلی ورود و سرمایه گذاری در بخش معدن مستلزم توان، تجربه  و تخصص است و تصمیم گیرندگان دستگاه اجرایی کشور با علم بر این موضوع و در نظر گرفتن اولویت های شرکت های فعال معدنی در منطقه،  این واگذاری را انجام داده اند.

وی با تصریح  این نکته که  هر دو شرکت  چادرملو و سنگ آهن مرکز به یک میزان در  شرکت (دشت یوز دره انجیر) سهیم هستند  و هر دو به یک میزان متعهد به پایبندی به ضوابط و قوانین می باشند گفت:  اینکه چرا  تنها چادرملو آماج هجمه ها و اعتراضات قرار می گیرد و باید پاسخگوی دغدغه ها باشد، جای سوال دارد.

مهندس نوریان در ادامه این گفت و گو در پاسخ به این سوال که در حال حاضر فعالیت های اکتشافی این معدن در چه مرحله ای است گفت : مسیر بسیار طولانی برای اخذ مجوز اولیه محیط زیست طی شده، دلیل آن هم قرار گرفتن بخشی از آنومالی ( دی19) در منطقه حفاظت شده محیط زیست (دره انجیر) است، که سر انجام با بررسی های متعدد و متوالی کارشناسان محیط زیست و یقین به پایبندی ما در حفظ اکو سیستم منطقه، مجوز مطالعات اکتشافی تفصیلی برای دو شرکت چادرملو و سنگ آهن مرکزی صادر شد و در حال حاضر تنها کار مطالعات اکتشافی انجام می شود تا پس از تهیه طرح توجیهی پروانه بهره برداری صادر گردد.

از مهندس نوریان سوال شد" فعالان محیط زیست مخالف هر گونه فعالیت معدنی هستند و معتقدند معادن، مخرب محیط زیست هستند نظر شما چیست ؟  

وی گفت : تصور نمی کنم دوستان محیط زیست با فعالیت های اقتصادی در زمینه های مختلف از جمله معائن مخالف باشند ولی دغدغه هایی دارند کاملاً طبیعی است  و غیر ازاین نمی توان انتظار داشت. اما باید توجه کرد همانگونه که در تمام دنیا فعالان معدنی و صنعتی، هم فعالیت های خود را انجام و توسعه می دهند و هم اصول زیست محیطی را رعایت می کنند و این امری کاملاً متداول است، ما نیز باید به این بلوغ فکری برسیم که هیچ یک را نباید فدای دیگری کرد و اینکه به بهانه حفظ محیط زیست در مقابل بهره برداری اصولی از منابع معدنی که یکی از عوامل توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال محسوب می شود ایستادگی کنیم، توقعی غیر منطقی است.منبع: روابط عمومی چادرملو

مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین