يکشنبه 24 آذر 1398 شمسی /12/15/2019 10:14:39 PM
لغزش لایه‌های زمین را همچون سیل جدی بگیریم

رخداد سیل در هفته اول فروردین ۹۸ همگان را بهت زده کرد. بعد از حدود ۲۰ سال خشکسالی‌های پیاپی، سال آبی ۹۷-۹۸ شرایط بارش بیش از نرمال را برای کشور به ارمغان آورد.
امسال فستیوال زمین‌لغزش به راه افتاده است
به گزارش معدن نامه، بارش‌های شدید در زمانی کوتاه بر روی بستر فرسایش یافته و بدون پوشش گیاهی مناسب متاثر از خشکسالی‌ها و بهره‌برداری‌های بیش از حد توان و دخل و تصرف در طبیعت بدون در نظر گرفتن قوانین آن مشکلاتی را ایجاد کرد.
مشکلاتی که متاسفانه، شیرینی ترسالی امسال را تبدیل به مصیبتی برای جامعه و داغدیدگان کرد. به هر حال ماجرا هنوز تمام نشده است. جذب بالای رطوبت در واحدهای مستعد لغزش و سستی واحدهای دستکاری شده، دامنه‌های ناپایدار را در معرض لغزش قرار داده است.
از نیمه اسفند در البرز (طالقان و حسین آباد کالپوش) زنگ خطر به صدا درآمد تا امروز که در زاگرس یک روستا به طور کامل متاثر شد و در مسیر بزرگراه اندیمشک- خرم‌آباد که ده‌ها لغزش رخ داده است.
واحدهای سنگی با ترکیب رس بالا، واحدهایی که سیمان ضعیف دارند، جذب رطوبت، جریان آب زیر لایه‌ها، و گسترش واحدهای زمین‌شناسی با مشخصات ذکر شده در اراضی شیبدار، همگی هشدار برای لغزش زمین هستند. تا حد امکان از این محل‌ها اجتناب شود امسال فستیوالزمین‌لغزش به راه افتاده است.

دکتر رضا شهبازی مدیرکل دفتر مخاطرات، زیست‌محیط

مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین