يکشنبه 24 آذر 1398 شمسی /12/15/2019 9:44:28 PM
همایش اکتشاف در غیاب رئیس اکتشاف

سه شنبه گذشته همایش "توسعه فعالیت های اکتشافی، پهنه های اکتشافی ایران؛ فرصت ها و چالش ها" بدون حضور رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و با حضور وزیر صنعت، رئیس هیات عامل ایمیدرو  و جمعی از مسئولان دولتی برگزار شد.
چگونه می توان یک سازمان زمین شناسی قوی داشت؟

به گزارش معدن نامه، غیبت رئیس سازمان زمین شناسی به هر دلیل، علامت خوبی به فعالان بخش معدن نداد و این شائبه بوجود آمد که ایمیدرو به واسطه داشتن قدرت مالی، سازمان های تخصصی را دور زده یا پا در کفش آنها کرده است.

به رسمیت نشناختن سازمان زمین شناسی از سوی مقامات ارشد وزارت صنعت یکی از مهم ترین دلایل تضعیف این سازمان در سطوح سیاستگذاری کشور است.

این بی محلی هاست که سبب شده، وزارت راه مسوول تعیین حریم گسل شهرها شود، حسن روحانی از رئیس دانشگاه تهران بخواهد تا دلایل وقوع سیلاب های اخیر را بررسی کند و موسسه ژئوفیزیک نیز امور مربوط به زلزله را در دست گیرد.

سازمان انرژی اتمی و وزارت نفت هم با قدرت سیاسی و مالی خود با تاسیس سازمان های موازی، از توان علمی سازمان زمین شناسی چشم پوشی کرده و به دنبال نفت و اورانیوم می گردند.

سازمان زمین شناسی در مجموعه وزارت صنعت به مجموعه ای ناکارآمد تبدیل شده و عملا از توانمندیهای علمی آن استفاده ای نمی شود. نتیجه آن می شود که فاجعه ساخت سد گتوند رخ دهد و وزارت نیرو نیز هیچ استعلامی از این سازمان درباره خصوصیات زمین شناسی منطقه نکند.

برای داشتن سازمان زمین شناسی قوی و موثر در تصمیم سازی ها و سیاستگذاری ها سه راه وجود دارد.

اول آنکه شورای عالی زمین شناسی به ریاست شخص رئیس جمهور برگزار شده و سیاستگذاری های کلان در آن صورت گیرد. سپس کلیه وظایف قیچی شده مربوط به این سازمان، در زیرمجموعه آن قرار گرفته و سازمان زمین شناسی به مرجع علمی و تخصصی امور مربوط به زمین تبدیل شود.

راه دوم آن است که این سازمان به مانند سازمان استاندارد زیر نظر رئیس جمهور اداره شده و از وزارت صنعت منفک شود. در این صورت به لحاظ سیاسی دارای قدرت بیشتری شده و می تواند در تصمیم گیری ها حرف آخر را بزند.

راه سوم آن است که در مجموعه وزارت جدید صنایع و معادن، تصمیم به احیای نقش این سازمان در سیاستگذاری های کلان کشور گرفته شود و امور تخصصی مربوط به اکتشاف زیر نظر این سازمان انجام شود. به همین منظور بخش اکتشاف از معاونت معدنی و ایمیدرو جدا شده و به سازمان زمین شناسی ملحق شود.

آفتی که در برخی از نهادهای دولتی وجود دارد این است که افراد گمان می کنند بقیه پشت سیستم های خود در حال چت کردن هستند و کاری انجام نمی دهند و با این تصور خود آستین بالا زده و در امور تخصصی سایر نهادها دخالت می کنند.

همین تفکر سبب شده تا از هر نهاد و سازمان چند نوع داشته باشیم و با متعدد کردن نهادها و ایجاد سازمان های سایه، سیاستگذاری و تصمیم سازی را مشکل و گاه غیر ممکن کنیم و از حکمرانی خوب دور شویم.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین