يکشنبه 31 شهريور 1398 شمسی /9/22/2019 11:55:24 AM
دهقانی در مجمع عمومی سالیانه صاحبان سهام صندوق بیمه فعالیت های معدنی مطرح کرد:

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی گفت: با تدوین دستورالعمل سرمایه در گردش و صدور بیمه نامه اعتباری سرمایه در گردش برای اولین بار 6 میلیارد تومان از محل حقوق دولتی که نسبت به سال 1396، شش برابر بیشتر جذب شده است.
اعطای 6 میلیارد تومان سرمایه در گردش با صدور بیمه نامه اعتباری صندوق بیمه

به گزارش معدن نامه، مجمع عمومی سالیانه صاحبان سهام صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی برای سال منتهی به 97/12/29 با حضورهیات مدیره صندوق، اعضای مجمع صندوق و4 تن از حسابرسان قانونی  با موضوع بررسی عملکرد صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی در سال 1397 برگزار شد.

فرید دهقانی در این نشست با بیان اینکه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی 100 درصد دولتی و متعلق به ایمیدرو بوده به ساختار سازمانی آن اشاره کرد و گفت: 99.996 سهم از این سهام متعلق به ایمیدرو بوده و ما باقی آن متعلق به شرکت های تابعه زیر مجموعه ایمیدرو است.

وی با اشاره به تغییرات سرمایه صندوق از بدو ورود وی به آن عنوان کرد: سرمایه در بدو ورود ما 110 میلیارد با عنایت به مصوبه افزایش به 143 میلیارد وتکمیل اقلام مورد نیاز بوده که امیدواریم با انتقال سند ساختمان، تا پایان خرداد ماه این رقم را به ثبت برسانیم که متعاقب آن اقدامات لازم جهت افزایش به 350 میلیارد را انجام خواهیم داد.

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی با اشاره به تلاش بخش مالی صندوق در حرکت منطبق با استانداردهای بودجه ای اشاره کرد: در بخش مالی خود سعی ما کاملا بر این بوده که با استانداردهای بودجه ای و مالی حرکت کنیم و مشکل خاصی هم تا کنون در این بخش نداشته ایم .

وی با اشاره به خدمات صندوق ادامه داد: از جمله خدمات صندوق ، خدمات اکتشاف است که از منابع مالی  تامین شده از وجوه اداره شده وزارت صنعت و معدن تجارت است که نرخ تامین مالی را به شدت کاهش و به صفر میرساند .بیمه نامه اعتباری بهره برداری نیز به بهره برداران و مستخرجین معدنی برای دسترسی آسان به منابع مالی بانکی و بین بانکی ارایه می شود.

دهقانی افزود: بیمه نامه اعتباری فرآوری نیز عینا همانند بیمه نامه اعتباری بهره برداری است که برای تکمیل زنجیره ارزش تا پایان بخش فرآوری اعطا خواهد شد.سایر بیمه نامه های موجود به نام بیمه نامه های سرمایه گذاری بهره برداری نیز برای مدیریت ریسک استخراج تعبیه شده و مورد بهره برداری قرار می گیرد.

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی تصریح کرد: بیمه نامه اعتباری اکتشاف نیز برای تکمیل زنجیره اکتشاف از اکتشافات اولیه تا تفضیلی برای کمک به دسترسی به منابع مالی تعبیه شده است و بیمه نامه اعتباری محدوده های اکتشافی و همچنین بیمه نامه اعتباری سرمایه در گردش نیز که در سالهای گذشته در بیمه نامه سرمایه گذاری تعبیه شده بود و به مصوبه مجمع رسیده بود را ما امسال برای اولین بار اجرایی کردیم.

وی با تشریح رئوس برنامه های هدف انجام شده و مهمترین دستاوردهای صندوق بیمه در سال 97 گفت: مهمترین دستاورد ما تکمیل وجوه  و اقلام در افزایش سرمایه و ثبت رسمی آن است که در حال انجام است.

دهقانی با اشاره به دستاوردهای سال 97 گفت: یکی از مهمترین دستاوردهای سال 97 صندوق بیمه و ایمیدرو، انعقاد و اجرایی کردن توافقنامه همکاری حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در بخش معدن و صنایع معدنی است که مبلغ  1.5میلیارد دلار از منابع صنوق توسعه ملی جهت ایجاد توسعه پایدار در مناطق روستایی توسط مجلس محترم به وزارت کشاورزی و معاونت توسعه روستایی مناطق محروم معاونت ریاست جمهوری اختصاص یافت که مجری ان نیز وزارت کار بود.

وی ادامه داد:  درصد نرخ بانکی این تسهیلات 4 ، 6 ، 8 و 10 به تناسب نحوه قرارگیری معادن روستاها تعلق می گیرد .

وی تشریح کرد: بر اساس مذاکرات انجام شده با وزارت کار و وزیر محترم وقت جناب آقای ربیعی و معاون اشتغال وی ،توانستیم بقبولانیم که بخش معدن جز جدا نشدنی توسعه پایدارروستایی است  و به تناسب آن توانستیم 10 درصد منابع را به آن اختصاص دهیم ، که این منجر به انعقاد توافق نامه 4 جانبه ای با ایمیدرو و معاونت معدنی معاونت توسعه و اشتغال ریاست جمهوری و وزارت کار شد.

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی  افزود: از آنجا که ما در میانه های راه به این طرح پیوستیم و عملا از انتهای مرداد ماه ،  صندوق توانست وارد این پروسه شود و اکثر منابع بخش اول که بالای 6 هزار و 900 میلیارد تومان بود صرف شده بود ،از حدود 510 تقاضا ارجاع داده شده از سامانه کارا به صندوق 195 طرح مرتبط با بخش معدن بود ، 55 پرونده خود را تکمیل و گزارش و بازدید انجام و حدود 32 پرونده به کارگروه ملی اشتغال ارسال شد.

وی از دیگر دستاوردهای صندوق انعقاد تفاهم نامه با بانک توسعه تعاون ، پست بانک و بانک سینا بدون سپرده گذاری یاد کرد و گفت: در راستای گسترش فعالیت های تضمینی صندوق و همچنین تأمین منابع مالی جدید برای بخش معدن، صندوق در چارچوب طرح تفاهم نامه های روستایی و همچنین به صورت مستقل بدون سپرده گذاری در بانک ها نسبت به عقد تفاهم نامه با بانک سینا، پست بانک و بانک توسعه تعاون، به صورت مجزا اقدام کرده است که با این ظرفیت، متقاضیان صندوق بتوانند از منابع ارزان قیمت و مناسب جهت راه اندازی طرح های معدنی و صنایع معدنی  بدون نیاز به وثیغه و تنها با ارایه بیمه نامه بهره گیرند.

دهقانی افزود: همچنین با تعامل با وزارت صمت 6 میلیارد تومان از محل حقوق دولتی که نسبت به سال 1396، شش برابربوده جذب شده است (این عدد در سال 1396 برابر با 9.186.000.000 ریال بوده است).

 دهقانی از انعقاد توافق نامه ای در جهت افزایش استفاده از توان و ظرفیت سازمان نظام مهندسی خبر داد و گفت: برای استفاده از خدمات مشترک در خصوص بررسی کارشناسی معادن و بیمه نامه های صندوق، تفاهم نامه ای با سازمان نظام مهندسی منعقد کرده ایم.

وی افزود: ما همچنین به دستور ریاست وقت ایمیدرو با دانشگاه الزهرا نیز برای اصلاح ساختاری معدنی و ارائه راهکار جهت بهبود عملکرد توافق پژوهشی منعقد کرده ایم .

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی با اشاره به فعالیت ها و دستاوردهای صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی گفت: از جمله اقدامات ما در صندوق پیاده سازی و اجرایی کردن پروژه CRM  است که در جهت تحقق دولت الکترونیک صورت گرفت و تا آخر خرداد ماه سال جاری کاملا بدون استفاده از کاغذ یا به عبارتیpaperlessخواهد شد که این فرآیند زمان پروسه اداری صندوق برای متقاضیان را از 3 ماه به 40 روز کاهش داده است.

وی با اشاره به دو زبانه شدن وب سایت صندوق بیمه تصریح کرد: ما در جهت جذب سرمایه گذاران خارجی نیز اقدام به دو زبانه سازی صندوق کردیم.

بیان کرد: پروژه تعمیر و بازسازی اساسی ساختمان به منظور افزایش کیفیت محیط کاری از دیگر اقدامات ما در صندوق بود که در سال گذشته و سال جاری در حال انجام است.همچنین برای کاهش بروکراسی صندوق ،بیش از 10 جلسه انجام دادیم واقدام به تشکیل کمیته بازنگری فرآیندهای اساسی صندوق و کاهش حداقل 40درصدی بروکراسی های مازاد کردیم.

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی از اسیب شناسی در بخش معدن در میان معدنداران گفت و عنوان کرد: در ابتدای حضور من مطابق آسیب شناسی که صورت گرفت مشخص شد که معدنداران آشنایی چندانی با عملکرد صندوق بیمه ندارند که در این راستا به 20 استان و شهرستان کشور سفر کرده و در انجا جلسات استانی برگزار کردیم.

دهقانی در پایان با تشریح آمار صدور بیمه نامه ها از تحول حوزه وصول مطالبات صندوق در سال 97 خبر داد و گفت: ما همچنین بدون انجام اقدامات قضایی و تنها با مذاکرات انجام شده در سال 98 در حوزه وصول مطالبات بیش از 100 درصد رشد داشتیم.

وی افزود: مهمترین برنامه صندوق برای سال 98 اجرای طرح احیا و بازسازی معادن متوسط و کوچک با ابتکار و مشارکت خانه معدن و ایمیدرو و اتاق بازرگانی است که از مهمترین ارکان اجرایی آن صندوق بیمه است.از دیگر موارد می توان به ایجاد سیستم مدیریت ریسک اشاره کرد.مهمترین موانع و مشکلات کاهش سود تسهیلات است که در سال 98 پیگیری خواهد شد.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین