دوشنبه 18 آذر 1398 شمسی /12/9/2019 5:42:45 AM
  • گروه مطلب:| خبر| معدن| فارسی|
  • کد مطلب:5787
  • زمان انتشار:شنبه 9 آذر 1398-17:9
  • کاربر:

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان با بیان اینکه معادن کوچک استان احیا و فعالسازی می شوند ، گفت: این استان در تولید گچ و نمک، سولفات سدیم و ذغال سنگ به ترتیب جایگاه اول، دوم و سوم کشوری را در اختیار دارد.
احیا و فعالسازی معادن کوچک در استان سمنان

به گزارش معدن‌نامه، بهروز اسودی در جلسه کارگروه احیا و فعالسازی معادن کوچک مقیاس با اشاره به اینکه بیش از 600 واحد معدنی در این استان فعالیت می کنند ، افزود: استان سمنان دارای رتبه اول کشوری از نظر وجود تولید گچ، نمک، سلستین و زئولیت، رتبه دوم کشوری درتولید سولفات سدیم و رتبه سوم کشوری درتولید ذغال سنگ وکرومیت را در اختیار دارد.

وی ادامه داد: همچنین استان سمنان از سه استان برترکشور درتولید ذغال سنگ است، از لحاظ تعداد معادن رتبه 5 کشوری و از لحاظ میزان استخراج رتبه 6کشوری و از لحاظ تعداد پرسنل شاغل در معادن رتبه 6 کل کشور را به خود اختصاص داده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان اضافه کرد: این استان از ذخایر غنی و متنوع معدنی از قبیل معادن گچ، سولفات سدیم، سنگ آهک، سنگ لاشه، گرانیت، مرمریت، سنگ آهن، نمک، بوکسیت، سلستین، زئولیت، ذغال سنگ ، باریت، طلا، مس، کائولن، کرومیت،روی،فلورین و... برخوردار است.

اسودی خاطرنشان کرد: معادن غنی و متنوع استان سمنان، 60درصد نمک و 40درصد گچ کشور را تأمین می‌کند، همچنین 95 درصدزئولیت، حدود 95درصد سلستین و 15 درصد سولفات سدیم و 20درصد کرومیت و 15درصد ذغالسنگ کشور را نیز از معادن غنی استان سمنان تامین می‌شود.

وی تصریح کرد: با توجه به وجود ذخایر معدنی با کیفیت و کمیت مطلوب، صنایع معدنی مهمی نظیر کربنات سدیم، فروسیلیس، سولفات سدیم، سیمان، نمک تصفیه و صنعتی، گچ، کاشی و سرامیک و... دراستان سمنان متمرکز شده است و با عنایت به وجود بازار داخلی و صادرات و وجود ذخایر معدنی به عنوان منبع اصلی تامین مواد اولیه و همچنین استفاده از روشهایی نوین فراوری بخصوص درصنایعی مانند گچ و نمک، امکان گسترش صنایع معدنی درسطح استان سمنان وجود دارد.

روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان سمنانمطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین