جمعه 4 بهمن 1398 شمسی /1/24/2020 8:17:58 AM
معدن و فولاد دوباره در فهرست تحریم ها رفتند

در #معدن_نامه ۱۶۶ می خوانید: معدن و صنایع معدنی در حالی باری دیگر از سوی امریکا مورد تحریم قرار گرفته که معدنکاران معتقدند محدودیت در مبادلات مالی، جابجایی پول، هزینه حمل و نقل و کشتیرانی موضوع تازه ای در بخش معدن کشور نیست. پیش از اینها صادرات آهن، آلومینیوم، فولاد و مس بارها با تحریم ها مواجه بودند اما گزارش ها همواره نشان داده بخش عمده صادرات ایران در سال ۹۷ در بخش مس، سنگ‌آهن فولاد بوده است.
تحریم رکوردشن

بر اساس گزارشی های رسیده و به رغم تحریم های موجود، عملکرد واحدهای بزرگ فولادی کشور از ابتدای امسال تا پایان آذرماه حاکی از صادرات بیش از ۵ میلیون تنی این واحدها و رشد ۱۹ درصدی آن در مقایسه با مدت مشابه پارسال است.

همواره گزارش ها نشان داده بخش عمده صادرات ایران در سال ۹۷ فولاد، مس و سنگ‌آهن بوده است. کارشناسان معتقدند تحریم‌های جدید آمریکا علیه معادن و فلزات ایران مانعی برای صادرات مواد معدنی کشور نخواهد بود، زیرا تقاضا برای مواد معدنی به خصوص مس همیشه وجود دارد و بازار آن مسیر خود را پیدا خواهد کرد.

آنها بر این باورند با محدودیت های بین المللی هزینه بازاریابی ایران بالا خواهد رفت و برای مصرف‌کنندگان شرایط سخت‌تری ایجاد خواهد شد، اما نگرانی نسبت به افزایش هزینه تولید محصولات معدنی وجود ندارد.

با این وجود به نظر می رسد بخش معدن ایران از تشدید تحریم ها تاثیر چندانی نخواهد دید و بیشتر تحت تاثیر ضعف در زیرساخت های داخلی و نبود اکتشافات سیستماتیک در کشور است. فعالان معدنی معتقدند عواملی که تقاضای داخلی برای فلزات و کانی‌های معدنی را با کاهش مواجه خواهد کرد، تضعیف ساخت‌وساز داخلی و کاهش توسعه زیرساخت‌هاست.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین