جمعه 4 بهمن 1398 شمسی /1/24/2020 8:17:15 AM
صادرکنندگانی که رفع تعهد ارزی نکردند به دستگاه قضایی معرفی می شوند

در #معدن_نامه ۱۶۷ می خوانید: رییس کنفدراسیون صادرات با اشاره به دستورالعمل معاون اول رییس جمهور برای رفع تعهد ارزی خبر داد: آن دسته از صادرکنندگان سال ۱۳۹۷ که تا ۳۰ دی ماه رفع تعهد ارزی نکرده باشند، به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند.
اولتیماتوم ارزی

4 روش پیشنهادی بانک مرکزی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات

در حالی محمد لاهوتی از مصوبه شورای گفت و گو درخصوص فرجه زمانی به صادرکنندگان سال ۹۷ و رفع تعهد ارزی خبر داده که وزارت صمت آذرماه به ۶ تشکل معدنی کشور بخشنامه ای ارسال کرد و از صادرکنندگان خواست ارز حاصل از صادراتشان را برگردانند.

جعفر سرقینی معاونت معدنی وزارت صمت در این بخشنامه تاکید کرده بود که اگر در بخش معدن ارز صادراتی به کشور برنگردد و در سامانه نیما تسویه حساب ارزی صورت نگیرد، از اول دی ماه صادرات متوقف خواهد شد.

فعالان معدنی بر این باور هستند که بهتر است سیاستگذاران به جای معرفی صادرکنندگان به دستگاه قضایی این را ملاک تعهد ارزی قرار دهند که اگر ۶ ماه از زمان صادرات گذشته باشد و صادرکننده نسبت به تصفیه حساب ارزی اقدام نکرده باشد مشمول این دستورالعمل خواهد شد.

حال رئیس کنفدراسیون صادرات از مهلت دوباره بانک مرکزی به صادرکنندگان خبر داده و گفته است بانک مرکزی در راستای سیاست تعاملی برای آخرین بار به صادرکنندگان سال ۱۳۹۷ فرجه داده که ارز حاصل از صادرات خود را با استفاده از ۴ روش به چرخه اقتصادی بازگردانند.

لاهوتی همچنین اعلام کرده است که هر صادرکننده باید ۷۰ درصد از ارزش صادرات خود را رفع تعهد ارزی کند و ۱۰ درصد دیگر را نیز به چرخه اقتصادی کشور وارد کند تا ستاد مالیات بر ارزش افزوده، معافیت مالیاتی آن سال را برای وی لحاظ کند.

رئیس کنفدراسیون صادرات در ادامه تاکید کرده است که اگر بعد از دی ماه صادرکننده‌ای همچنان دارای بدهی بوده و رفع تعهد نکرده باشد، جدای از اینکه معافیت مالیاتی برای وی اعمال نشده و مالیات بر ارزش افزوده بنگاهش برگشت داده نمی‌شود بلکه طبق دستورالعمل معاون اول رییس جمهوری که مصوبه سران قوا بوده، به عنوان فردی که ارز از کشور خارج کرده به دستگاه قضایی معرفی خواهد شد.

بنا بر گفته لاهوتی، تاکنون به جز تعداد اندکی از شرکت‌ها، سایر صادرکنندگان رفع تعهد ارزی خود را برای عملکرد سال گذشته انجام داده‌اند و بعد از مهلت تعیین شده، شامل دستورالعمل معاون اول رییس جمهور خواهند بود.

گرچه او معتقد است فقط ۴ یا ۵ شرکت ارز حاصل از صادرات خود را برنگردانده‌اند و نباید تمامی صادرکنندگان را با یک نگاه دید.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین